Najkrajšie hrady v Škótsku
Ak vás ako cestovateľov láka spojenie dobrodružstva, krásnej divokej prírody a zároveň máte radi návštevy zámkov, je pre vás Škótsko ako stvorené. A pokiaľ máte k dispozícií auto, pokojne na svojich cestách po Škótsku stíhate navštíviť jeden krásny zámok denne. Pri ktorých sa teda oplatí zastaviť a ktoré vám stačí vidieť a vyfotiť si iba z diaľky?
1.Edinburský hrad
Edinburský hrad je jedným z najdôležitejších a najkrajších hradov v Škótsku. Nachádza sa na skale Castle Rock a dramaticky dotvára panorámu Starého mesta v Edinburgu. Bol sídlom škótskeho kráľa až do roku 1603, kedy došlo k vytvoreniu personálnej únie medzi Anglickom a Škótskom. V rámci expozície sú vystavené aj korunovačné klenoty. Určite nemusíte ľutovať ani vysoké vstupné (pre dospelých cca 16,50 £), hrad určite stojí za návštevu.
TIP: Na zámku sa konajú pravidelné vojenské prehliadky, tzv. Military Tattoo. Sama som ich nezažila, ale môže byť zaujímavé spojiť návštevu zámku práve s týmto podujatím.
2.Stirling
Tento hrad bol v minulosti strategickým bodom pri bojových výpravách do Škótska. Týči sa na 75 metrov vysokej sopečnej skale nad mestom Stirling. Je spojený s menom škótskeho národného hrdinu Williama Wallacea, ktorý ho dobyl v bitke proti Angličanom pri moste Stirling .
Vstupné na hrad je približne 14,50 £ pre dospelého. Prejsť po areáli sa môžete buď samostatne, alebo sa pridať k nejakej skupinke vedenej sprievodcom a nechať sa unášať rozprávaním o stredovekom živote na hrade, či kráľovskej rodine. Nevýhodou je, že sprievodcovia majú často silný škótsky prízvuk a ťažšie im rozumieť.
TIP: Milovníci histórie a Škótska ako takého nemôžu tento hrad vynechať.
3.Inveraray
Milovníkov honosných aristokratických sídel a luxusu určite nadchne tento hrad pri jazere Loch Fyne postavený v neogotickom a barokovom štýle, ktorý je sídlom vojvodu z Argyllu, vodcu klanu Campbellovcov. Máte možnosť prehliadky interiéru, ako aj vkusne upravených záhrad. Vstupné okolo 9 £.
TIP: Tento zámok som videla iba zvonka, ale ak sa do Škótska raz vrátim, určite ho navštívim. Jeho prepychový interiér musí proste každý milovník hradov a zámkov vidieť!
4.Kilchurn
Táto pomerne dobre zachovalá zrúcanina sa nachádza pri jazere Awe v blízkosti hradu Inveraray a je jedným z mála škótskych hradov, kde je vstup úplne voľný. Dostanete sa k nemu peši, auto musíte nechať odparkované asi kilometer od hradu. Kto si trúfne, môže dokonca v areáli hradu prespať vo vlastnom stane. Nocľah by taktiež nemal byť spoplatnený.
TIP: Odporúčam vyskúšať stanovanie v zrúcanine hradu, samozrejme, ak sa nebojíte duchov. Aj keď sa musíte zmieriť s tým, že budete mať susedov, tento hrad je čoraz populárnejší práve kvôli možnosti prespania. Ale napr. fotky hradu pri východe slnka by rozhodne mohli stáť za to…
5.Dunvegan
Túto fascinujúcu pamiatku môžete navštíviť na ostrove Sky, ktorý patrí k súostroviu Hebridy. Hrad je dodnes majetkom klanu McLeodových. Okrem tradičnej prehliadky hradu a okolitých záhrad máte možnosť absolvovať výlet na motorovom člne a pozorovať skupinky tuleňov oddychujúcich na mokradiach a útesoch. Vstupné do hradu a záhrad je pre dospelého asi 12 £.
TIP: Ak sa chystáte na ostrov Sky, tento hrad s prekrásnou záhradou a vodopádmi určite nevynechajte. A ak nepotrebujete krotiť svoj rozpočet, vydajte sa i na výlet za tuleňmi, vážne to stojí za to.
6.Blair
Majiteľ zámku, vojvoda z Athollu, sa môže pochváliť zaujímavou výsadou – ako jediný v Európe má vlastnú súkromnú armádu! Blair je jedným z najväčších a najnavštevovanejších škótskych zámkov. Má strategickú polohu v strednej časti Vysočiny. Vstupné do hradu a záhrad činí pre dospelú osobu 10,70 £.
TIP: Prekrásny interiér, hlavne vstupná hala, ale keďže je hrad stále pôvodným vlastníctvom rodiny, nie je možné fotiť. Preto si nezabudnite urobiť foto aspoň v tanečnej sále, kde je to povolené.
7.Hrad St. Andrews
Zrúcanina tohto hradu sa nachádza pri mori v blízkosti centra univerzitného mestečka St. Andrews. Mestečko je rodiskom golfu, odporúčam si na miestnom golfovom ihrisku skúsiť zahrať aspoň pár jamiek (9 jamiek stojí cca 2 £). Pri pobreží sa nachádzajú aj ruiny kresťanskej katedrály, ktorá bola zničená v priebehu veľkej cirkevnej revolúcie.
TIP: Do hradu určite neplaťte vstupné, to si už radšej bežte zahrať spomínaný golf. Ku katedrále sa dostanete bez lístka a hrad si bez väčších problémov vyfotíte aj z ulice.
8.Glamis
Okrem zaujímavej goticko-barokovej architektúry je veľkým lákadlom tohto hradu fakt, že sa tu v roku 1900 narodila Alžbeta Bowes-Lyonová, ktorá sa v roku 1923 vydala za budúceho kráľa Juraja VI. a je matkou súčasnej britskej panovníčky Alžbety II. Pamiatka je majetkom tejto rodiny dodnes. Ďalšou pikoškou je, že hrad zasadil britský dramatik William Shakespeare do svojej tragédie MacBeth. Vstupné pre dospelého je okolo 11 £.
TIP: Krásne okolie, interiéry, navyše musím oceniť prácu pani sprievodkyne, ktorá poskytla podrobný a pútavý výklad o histórií hradu aj o rodine Bowes-Lyonovej.
9.Balmoral
Hrad počas svojej vlády odkúpila kráľovná Viktória s manželom princom Albertom. Do dnešnej doby slúži ako sídlo kráľovskej rodiny, ktorá sem pravidelne prichádza na prelome júla a augusta a zdrží sa často až do októbra. Ak plánujete sídlo navštíviť, je dobré overiť si, či sa v ňom kráľovská rodina práve nenachádza, lebo počas jej pobytu nie je vstup do areálu možný!! Hrad je postavený v prekrásnom údolí rieky Dee na území národného parku Caingorms, návštevu tejto oblasti určite neoľutujete, ani keby ste sa do areálu hradu náhodou nedostali.
TIP: Ak ste fanúšikom kráľovskej rodiny, určite toto sídlo navštívte. Pripravte sa však na menšie sklamanie. Do interiérov, s výnimkou tanečnej sály, sa nedostanete. A dozviete sa viac o organickom pestovaní plodín na pozemkoch, či o historických kočiaroch, ako o kráľovskej rodine… Mnohých môže odradiť aj na česko-slovenské pomery vysoké vstupné – cca 16 £.
10.Eilean Donan
Tento hrad je jedným z najfotografovanejších hradov v celom Škótsku. Je taktiež obľúbenou kulisou pre rôzne historické filmy, točil sa tu napr. film Highlander. Bol postavený v 13. storočí na obranu proti Vikingom. Patril klanu Mackenzie, neskôr prešiel pod správu klanu Macrae.
TIP: Ďalšia z „must-to-see“ pamiatok v Škótsku. Ak vám vyjde počasie, môžete v okolí hradu nafotiť skutočne dychberúce snímky. Ak však nie ste zrovna fanúšik histórie, prehliadku interiéru môžete vynechať.
11.Cawdor
Ďalší z hradov, ktorý figuruje v shakespearovskej dráme MacBeth. Bol sídlom aristokratickej rodiny Calderovcov. Pri individuálnej prehliadke platí vzácna výnimka – môžete si fotiť zariadenie v interiéri, samozrejme bez použitia blesku.
TIP: Úprimne… Hrad je to pekný, ale za svoj pobyt v Škótsku môžete vidieť xy krajších a zaujímavejších. Po vnútorných priestoroch sa pohybujete bez sprievodcu a miestnosti sú mierne zatuchlé, popis v miestnostiach neprehľadný, takže sa v závere o hrade nedozviete skoro nič. Ľútosť nad 10 £ vyhodenými do vetra zachraňujú iba záhrady.
12.Dunnotar
Leží na útese priamo pri pobreží Severného mora, na juh od mesta Aberdeen. Bol istý čas používaný ako väznica pre odporcov vojvodu z Argyllu.
TIP: Taktiež nemusíte navštevovať túto zrúcaninu zvnútra, pekné zábery nafotíte z protiľahlého útesu. Kto si chce však vychutnať otvorený výhľad na Severné more, smelo do toho. Tento hrad taktiež patrí k miestam, bez ktorých by proste návšteva Škótska nebola to pravé orechové.
13.Dunrobin
Tento prekrásny hrad ,architektúrou podobný nemeckému Neuschwansteinu zaručene očarí každého, či už prímorskou polohou, okrasnými záhradami, ale aj vkusne zariadeným interiérom. Ďalšou zaujímavosťou tohto škótskeho sídla je sokoliarstvo. Pravidelne sa tu konajú sokoliarske show, kde miestny sokoliar pútavo rozpráva o rôznych druhoch lietajúcich dravcov a zároveň predvádza ich šikovnosť. Toto sídlo vojvodu zo Sutherlandu sa nachádza asi hodinu jazdy autom na sever od mestečka Inverness. Vstupné pre dospelého je okolo 11 £.
TIP: Na záver skutočná čerešnička na torte. Odkedy som tento hrad videla na jednej zo stránok kalendára s tematikou škótskych pamiatok, vedela som, že ho jednoducho musím vidieť. A investícia sa vyplatila… A určite si zájdite na sokoliarsku show. Podľa oficiálnych stránok sa koná každý deň o 11.30 a 14.00 okrem nedele.
Dúfam, že sa vám môj prvý článok na tému škótske hrady páčil. Budem sa tešiť na vaše komentáre 🙂