Roadtrip po Škótsku – ako sme plánovali
Som tu opäť, aby som sa s vami podelila o svoje ďalšie cestovateľské zážitky. Tentokrát by som vám chcela porozprávať o roadtripe v Škótsku. Tému som rozdelila na 3 časti – v prvej časti zhrniem, aké informácie je dôležité vedieť pred odletom a ako si cestu naplánovať, v ďalších dvoch častiach sa môžete tešiť na samotný priebeh roadtripu.
V Škótsku sme strávili minulý rok dva júlové týždne. Chceli sme urobiť zmenu a objavovať nejakú menej tradičnú európsku destináciu. V tejto krajine sa dá totiž zažiť mnoho zaujímavých vecí – milovníci histórie si môžu vybrať z nespočetného množstva nádherných hradov (je ich až tak veľa, že každý deň pobytu sa dá navštíviť jeden), tí, ktorí majú radi treky, si prídu na svoje, keď preskúmajú krásne miesta divokej škótskej prírody, alebo sa vydajú objavovať málo osídlený sever Škótska. A nájdu sa aj takí blázni, ktorí sa to rozhodnú skombinovať (ako my). Preto je dobré hneď na začiatku si uvedomiť, čo chcete vidieť a urobiť si plán cesty. Pokiaľ sa rozhodnete preskúmať Škótsko dopodrobna so všetkým, čo ponúka, vyhraďte si na cestovanie približne tri týždne času. Z našich skúseností je treba hlavne na severnú trasu vyhradiť dosť času, minimálne štyri dni, pretože inak sa vám do programu nezmestí, alebo ju prejdete len letmo. A to by bola škoda.
Výhody cestovania v skupine, požičanie auta
Na druhom mieste je nutné ujasniť si, či chcete ísť na výlet sami, vo dvojici, alebo vo väčšej skupine. Ja a Miro veľmi oceňujeme cestovanie s kamarátmi. Máme na to viacero dôvodov. S priateľmi je vždy sranda a keď nastanú problémy, je tu na ich riešenie viac hláv a niektoré náklady sa dajú rozpočítať medzi zúčastnené osoby. Požičanie auta je celkom drahá položka, ale ak sa prenájom a pohonné hmoty rozrátajú medzi štyri osoby, náklady sú znesiteľné. Ak máte odvahu, dá sa určite požičať aj karavan 😊. Cena za prenájom vozidla sa pohybuje rôzne, v požičovniach sa môžete s cenou vyšplhať poriadne vysoko. My sme sa snažili uskromniť, preto sme si vzali jednu z lacnejších variánt v požičovni Europcar v Edinburghu – štvordverový Opel Astra, ktorý nás vyšiel na cca 5000 Kč (asi 180 eur) na osobu na dva týždne. Na aute by sme určite ušetrili aj viac, ale naši kamaráti z časových dôvodov s nami cestovali iba týždeň.
Samozrejme, treba ešte pripočítať ceny pohonných hmôt. V Británii je nafta drahšia ako benzín. Mali sme model s benzínovým motorom a palivo nás vyšlo na krásnych cca 2400 Kč na osobu (podotýkam, na cestách sme boli dva týždne a najazdili sme hromadu kilometrov)!!
Nezabudnite, že sa v Škótsku, tak ako v celom Spojenom kráľovstve, jazdí vľavo. Ako hovoril môj manžel, ktorý bol v priebehu roadtripu naším šoférom, najkritickejšia je prvá hodina jazdy, ale na tento spôsob šoférovania sa dá zvyknúť. Je treba tiež myslieť na to, že mnohé z ciest v Škótsku sú jednosmerné, hlavne na severnej trase. Špeciálne ostrovčeky na obchádzanie, tzv passing places, sú však pomerne časté, takže sa nie je čoho báť.
Letenky
Pri ceste do Škótska je samozrejme najpohodlnejšie zvoliť leteckú dopravu. Letenky sme rezervovali tri mesiace dopredu. Odporúčame však rezervovať ju oveľa skôr, lebo ceny bývajú v skoršom termíne omnoho priaznivejšie. Dobré skúsenosti máme s vyhľadávačom AZair (www.azair.cz). Na výlet sme leteli s prestupom cez Londýn, konkrétne z Prahy na letisko Londýn Luton spoločnosťou Wizz Air a z Londýna do Edinburghu zas Easy Jet-om. Ak budete letieť s Wizz Air, je treba počítať s vyššou cenou za batožinu do podpalubia, preto je dobré si k cene letenky pripočítať aj túto položku.
Čo sa týka odletu, naši kamaráti odlietali z Glasgowa s Jet2, zatiaľ čo my sme pokračovali v ceste a do Prahy sme leteli priamym letom z Edinburghu spoločnosťou Easy Jet. Dohromady nás spiatočná letenka stála vo variante Praha – Londýn – Edinburg – Praha 6000 Kč (cca 220 eur) na osobu (v cene je započítaná aj batožina do podpalubia).
Veľmi ma zaujala aj možnosť cestovať do Amsterdamu autom alebo vlakom, nalodiť sa na trajekt a pokračovať týmto spôsobom do Newcastle… Možno to skúsime nabudúce.
Ubytovanie a kempovanie
Pozor na pomerne vysoké ceny ubytovania. Ak chcete ušetriť na ubytovaní, môžete si pribaliť stan a tráviť noci v ňom. Musí však byť z kvalitného materiálu, odolný proti vetru a s vysokou hodnotou vodného stĺpca. Nám sa kvalitný stan vyplatil, na Isle of Sky pri myse Neist Point sme zažili veľmi veternú noc a prežil s nami aj silnú búrku pri vodopádoch na rieke Orchy. Pri stanovaní sa oplatí mať so sebou moskitiéru, otravné malé mušky, tzv. midges, vám môžu najmä pri večernom stanovaní riadne znepríjemniť život.
Stanovanie vo voľnej prírode je neobmedzené (aspoň podľa našich skúseností), alebo sa môžete na noc prípadne uchýliť do kempu. Za kemp zaplatíte v prepočte asi od 220 – 480 Kč (8 – 18 eur) na osobu. Bývajú tu obvykle k dispozícií aj sociálne zariadenia (toalety, sprchy).
Pokiaľ nie ste veľmi dobrodružný typ, ubytovanie sa v ako-tak rozumnej cenovej relácií dá nájsť napríklad na stránkach portálu www.booking.com (ceny sa pohybujú rôzne, zväčša od 30 do 50 libier na osobu na noc). Pri rezervácií ubytovania odporúčam ubytovanie u súkromých osôb. Škóti sú na rozdiel od rôznych konzervatívnych názorov veľmi pohostinní, ochotne poradia, a dokonca vám väčšinou pripravia aj typické škótske raňajky . Pre nás bol TOP ubytovaním nocľah v Corunna Bed & Breakfast and Garden Cottage v severoškótskom mestečku Inverness, kde sa nám veľmi páčil prístup pána domáceho – nielenže nám pripravil skvelé raňajky, ale aj poradil nejaké zaujímavé miesta, ktoré môžeme vidieť. Nadšení sme boli hlavne z vodopádov Rogie Falls. Zlé skúsenosti sme nemali ani so SYHA hostelom v Glasgowe, ktorý sme si taktiež rezervovali cez booking.com (SYHA hostely nájdete na stránkach syha.org.uk).
Stravovanie
Na výlet si určite so sebou pribaľte nejaké jedlo, stravovanie v reštauráciách by vás vyšlo veľmi draho. Vďaka Bohu za Tesco, tuniaka a Heinz fazule s párkom… Ale ak sa chcete v Škótsku ako-tak lacno najesť v reštaurácií, všetkými desiatimi odporúčam reťazec Weatherspoon. Každý deň u nich natrafíte na nejakú výhodnú cenovú ponuku. My sme sem chodili hlavne na hamburgery a steaky. Konkrétne ponuky reťazca Weatherspoon nájdete na stránke jdwetherspoon.com.
Keď už budete v Škótsku…
A na čo treba myslieť v priebehu pobytu? Asi najviac tu môže prekvapiť počasie, ktoré sa mení nielen zo dňa na deň, ale aj z hodiny na hodinu, či dokonca z minúty na minútu. Musíte byť pripravení svoj program zmeniť a mať vždy po ruke náhradné riešenie. Nestále počasie sa nám vypomstilo v prvej polovici výletu. Keď sme stanovali v blízkosti rieky Orchy, v noci sa prihnala taká silná búrka, že sme kvôli silným bleskom museli vyliezť zo svojich stanov a stráviť dve hodiny v aute. No a ráno nás privítalo hmlisté počasie so slabým dažďom. Na programe mal byť zrovna výstup na najvyššiu horu Veľkej Británie, Ben Nevis. Keďže táto túra nie je zrovna jednoduchá a v zlom počasí môže byť aj pomerne nebezpečná, museli sme pokračovať v ceste na ostrov Isle of Sky a potom sme sa k hore Ben Nevis vrátili. Ako sme sa presvedčili, v Škótsku musí byť človek flexibilný a prispôsobiť sa situácií.
Dúfam, že sme vám svojim základným sumárom o plánovaní cesty do Škótska pomohli. Venujte určite pozornosť aj pokračovaniu o našich zážitkoch z roadtripu.
Pozn.: Ceny boli prepočítané z britskej libry na českú korunu kurzom 1 britská libra = 31,724 Kč a britské libry na euro kurzom 1 britská libra = 1,17 eura. Ceny uvedené v článku nie sú konečné a môžu sa meniť.
Text: Klaudia Schery
Foto: Miroslav Schery – vlastný archív